ТЕХНИКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Наставник:

Марјан Добросављевић

УЏБЕНИЦИ за школску 2022/23. годину.

Тематски дан - Глобално загревање

Оспособљавање ученика да схвате појам Глобалног загревања и науче примену сунчеве енергије кроз активности из предмета – Техника и технологија, математика, музичка култура и информатика и рачунарство.

Техника и технологија

Уводни део:

Ученици су требали да истражују код куће и на ову тему Глобалног загревања.

У уводном делу часа, с обзиром на то да су се ученици са појмом енергије сусретали још у 4. разреду из Природе и друштва, поставити неколико питања у вези са појмом и облицима енергије.

• Шта је енергија?
  • Које облике енергије познајеш?

Кључне речи и појмови: загревање, светлост, температура, енергија.

Средњи део:

Ученицима објаснити да наша планета располаже бројним богатствима, која се налазе свуда око нас, у унутрашњости Земље, на њеној површини, као и изнад површине Земље. Набројати неке од њих, нпр.: руда, нафта, земни гас, вода, биљни и животињски свет, Сунце, ваздух…

На часу ученици кроз асоцијације добијају основне појмове везане за Глобално загревање.

Наставник даје пример:

Када бисмо поставили буре воде на извесну висину, добили бисмо једну врсту бојлера са Сунчевим или соларним грејањем. На сличан начин вода се може загрејати ако се цеви обоје црном бојом, поставе у већи рам и застакле. Вода би се при протоку кроз цев загревала и тако бисмо добили уређај који се назива сунчани или соларни колектор (сакупљач топлоте).

Наставник поставља питање:

Да ли знате како може да се користи енергија сунца?

Да ли занате  шта су соларни колектори?

Ученици се укључују у дискусију кроз дебату.

Ученике наставник дели у две групе.

Групе имају задатак на тему Глобално загревање, како искористити енергију Сунца.

Свака група има задатак да да објасни предности коришћења енергије сунца.

Кроз међусобну дебату долазе до нових сазнања и добрих и лоших страна употребе соларне енергије.

При излагању својих сазнања ученици могу да користе и интернет, чланке и видео записе, слике и сл. да би пронашли и презентовали потребне чињенице.

Након дебате ученици праве презентације.

Завршни део:

На крају часа ученици воде кратку дискусију на тему.

Како Глобално загревање утиче на човечанство?

Како искористити енергију Сунца?

Из чега се састоји соларни колектор/електрана?

Које су предности ове енергије?

Да ли је исплатива?

Начин коришћења микробита:

Ученици израђују програм сензор сунчеве светлости. Израђују програм  и  пребацују на микробит. Ученици користе Микробит приликом презентовања и приказују како се он користи.