О НАМА

Ми смо школа која негује традиционално и модерно, вредно и транспарентно. Ми бринемо о свима који дођу у нашу школу. У нашој школи сви се осећају равноправно и безбедно  јер ми поштујемо различитост и стварамо услове за пријатну атмосферу. Обезбеђујемо напредовање и успех али и  награђујемо добре  резултате. Ми смо школа у коју радо долазе сви, деца, маме и тате, деке и баке, јер наша врата су увек отворена за све. О нама можете сазнати више ако наставите са даљим читањем.

Основна школа ,,Рајко Урошевић” из Готовуше, налази се на територији општине Штрпце. Саграђена је 1924. године на иницијативу учитеља Рајка Урошевића, чије име  школа с поносом носи, чува и негује.  Матична школа лоцирана је у центру села где је окружују куће али и прелепи планински врхови изнад којих доминира врх Љуботен. Школа има у свом саставу и истурено одељење у Вичи које је удаљено 3. километра од матичне школе. Настава у матичној школи одвија се у две смене за ученике од припремног предшколског одељења до осмог разреда, док се у истуреном одељењу настава одвија од првог до четвртог разреда. Својим дугогодишњим образовно – васпитним радом спадамо у једну од најстаријих школа у општини Штрпце. Пре изградње данашње школе постојала је друга школска зграда недалеко од садашње, која је почела са својим образовно – васпитним радом 1897. године.

У почетку школа је имала три учионице,  зборницу, малу кухињу и малу оставу у приземљу. Због потребе интересовања али и због повећања броја становника 1982. године,  школа је дограђена и тиме је образовно – васпитни рад још више унапређен.

Од 2010. до 2021. године, школа се дограђивала а капацитет школе пружио је још већу  могућност у остваривању и реализацији свих предвиђених наставних и ваннаставних садржаја. Са данашњом квадратуром школа нам пружа комфор али и продуктивност у раду и остваривању свих видова наставе. Данас је наша  школа једна модерна  установа која  у потпуности пружа употребу дигитализације и могућност коришћења свих савремених образовних ресурса.

При самом уласку у школу могу се видети радови и осликани зидови које су урадили наши ученици са наставницом ликовне културе Александром Калпаковић.

Ако наставимо даље са обиласком школе можемо видети изложене радове ученика, као и старе експонате.

На следећим сликама је приказана наставничка зборница која је спремна за почетак нове школске године.

Када се попнемо на спрат наилазимо на осликани зид, са ликом Рајка Урошевића.

Такође, могу се погледати уређене просторије за похађање наставе најмлађих ученика.

На спрату се могу видети  уређене учионице, које су у потпуности опремљене интерактивним таблама које ће олакшати рад наставника, а ученицима ће настава бити занимљивија.

На следећим сликама можемо погледати хол школе.

Основна школа ,, Рајко Урошевић,, уписана је у судски регистар код Окружног суда у Приштини, решењем FI 123/95. од 27. 11. 1995. Од 18. новембра 2020. године, решењем Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије верификована је под бројем: 022-05-118/2020-07. Школа је правно лице са правима и обавезама које проистичу из Устава, Закона и Статута.

МИСИЈА

Важно је да смо школа по мери која поштује и уважава различитости , подстиче напредак и јача компетентност свих актера.

Своје слабости решавамо кроз самоевалуацију и тимску сарадњу, кроз толеранцију и транспарентност , кроз јачање образовно-васпитног процеса и неговања добрих односа ученика и родитеља према школи и свеобухватно напредовање наших ученика током даљег школовања , како би успех био загарантована снага наше установе.

ВИЗИЈА

Оно што желимо јесте да наша школа буде установа од великог поверења, пријатно место за рад и боравак свих, извор продуктивног и свеобухватног  напредовања  ученика и наставника, установа која у континуитету развија сарадњу са родитељима, локалном заједницом и другим установама. Желимо да будемо пример у неговању и поштовању међуљудских односа, различитости и транспарентности, путоказ у модернизацији и примени савремених метода рада и установа у коју верују сви.